#FunduszeEuropejskie
KONWENCJA O PRAWACH OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ (KPON)
Beneficjenci programu FE oraz wszystkie instytucje zaangażowane w zarządzanie i wdrażanie Programu FE zobowiązani są do przestrzegania horyzontalnych zasad równościowych:
- zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami,
- zasady równości kobiet i mężczyzn.
Zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027 , każda Instytucja Zarządzająca w okresie wdrażania programu wyznacza koordynatora zasad równościowych.
Koordynatorem ds. dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno komunikacyjnej z ramienia Instytucji Zarządzającej programem Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 jest Izabela Leszczyniak, e-mail: dostepnosc@slaskie.pl, tel. (32) 77 40 296.
Dodatkowo, na każdym etapie realizacji, projekty dofinansowane w ramach FE oraz działania beneficjenta i instytucji muszą być zgodne z:
W ramach systemu wdrażania funduszy europejskich przygotowano procedurę, umożliwiającą złożenie zgłoszenia o podejrzeniu niezgodności z KPP lub KPON interwencji w ramach programów unijnych.
Procedura ta nie zastępuje możliwości wynikających z systemu ochrony praw w zakresie zaskarżania działań organów publicznych. Skargę na niestosowanie KPP lub KPON można wnieść do Rzecznika Praw Obywatelskich (zapoznaj się z informacjami na stronie ), lub dochodzić swoich praw przed sądem.
Zgłoszenie podejrzenia niezgodności z KPP/KPON może dotyczyć wszelkich działań podejmowanych przez beneficjenta lub instytucje w związku z realizowanymi projektami w ramach programu, w tym projektów własnych IZ/IP. Możliwość wniesienia zgłoszenia dotyczy również działań IZ/IP związanych z realizacją programu, w tym dokumentów, procedur lub wytycznych, a także czynności podejmowanych przez te instytucje w związku z wdrażaniem programu.
Kto może wnieść zgłoszenie o podejrzeniu niezgodności z KPP/KPON?
Jeśli jesteś:
- uczestnikiem projektu
- ostatecznym odbiorcą projektu
- wnioskodawcą
- beneficjentem
- partnerem
w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, możesz zgłosić podejrzenie niezgodności z KPP/KPON.
Wnosząc zgłoszenie należy wykazać się istnieniem interesu faktycznego (powinna istnieć podstawa faktyczna dla zgłaszającego do wniesienia zgłoszenia – np. konieczność zrealizowania swojego uprawnienia lub obowiązku). W przypadku zgłoszeń dot. podejrzenia niezgodności z KPON zgłoszenia mogą wnosić osoby z niepełnosprawnością lub ich przedstawiciele ustawowi.
Jednocześnie każdy, w tym również organizacje pozarządowe działające na rzecz dostępności lub równego traktowania – może poinformować beneficjenta lub instytucję zaangażowaną w realizację FE o zauważonych problemach, nieprawidłowościach czy błędach w stosowaniu zapisów KPP/KPON. Obowiązkiem tych podmiotów będzie weryfikacja przedstawionej informacji i podjęcie odpowiednich kroków zmierzających do jej uwzględnienia lub odrzucenia – w zależności od stanu faktycznego.
Czego może dotyczyć zgłoszenie?
Zgłoszenia podejrzenia niezgodności z KPP lub KPON mogą dotyczyć:
- projektu (operacji) lub działań beneficjenta związanych z realizacją projektu
- projektów (operacji) realizowanych przez IP, lub działań IP związanych z wdrażaniem programu
- projektów (operacji) realizowanych przez IZ, lub działań IZ związanych z wdrażaniem programu .
Obowiązkiem instytucji, do której wpłynie zgłoszenie o podejrzeniu niezgodności z KPP lub KPON jest jego weryfikacja. Jeżeli w wyniku ustaleń instytucji zostanie stwierdzone, że zapisy KPP/KPON nie są respektowane, powodując jednocześnie naruszenie prawa powszechnie obowiązującego, Instytucja realizująca zgłoszenie informuje o tym odpowiednie instytucje ochrony prawa.
W przypadku potwierdzenia naruszenia KPP instytucja realizująca zgłoszenie powiadamia wnioskodawcę o dalszych możliwościach postępowania w sprawie , tj. możliwości zgłoszenia naruszenia np. do Rzecznika Praw Obywatelskich, Państwowej Inspekcji Pracy, Rzecznika Praw Pacjenta lub sądu.
W przypadku potwierdzenia podejrzenia naruszenia KPON oraz związanego z tym naruszenia przepisów prawa powszechnie obowiązującego, instytucja realizująca zgłoszenie przekazuje zgłoszenie do odpowiednich służb, np. Rzecznika Praw Obywatelskich, Państwowej Inspekcji Pracy, Rzecznika Praw Pacjenta, a także właściwych organów ścigania. W przypadku podejrzenia niezgodności z KPON projektu lub działań beneficjenta związanych z realizacją projektu, bez względu na wynik analizy, instytucja realizująca zgłoszenie zgłasza podejrzenia do odpowiednich służb, np. Rzecznika Praw Obywatelskich, Państwowej Inspekcji Pracy, Rzecznika Praw Pacjenta, a także właściwych organów ścigania oraz do wiadomości IZ.
Instytucja realizująca zgłoszenie, niezależnie od wyników przeprowadzonej przez siebie weryfikacji, informuje wnioskodawcę o możliwości złożenia skargi do właściwych organów ochrony prawa.
Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektu „Ekoliderki- wzmocnienie procesu sprawiedliwej transformacji śląska” z postanowieniami KPON można również przekazywać za pomocą:
- poczty tradycyjnej, w formie listownej na adres Realizatora Projektu Regionalna Izba Przemysłowo- Handlowa w Gliwicach, ul. Zwycięstwa 36, 44-100 Gliwice
- skrzynkę e-mail: sekretariat@riph.com.pl